Esmaabi, ravi ja hooldus

Ravi sõltub haava liigist, tekkepõhjusest ja kahjustuse sügavusest

Haav ja põletus

Haav on igasugune vigastus, mis kahjustab naha terviklikkust. Haava paranemine on keha loomulik taastav reaktsioon kudede kahjustusele.

Sõltuvalt nahavigastuse laadist jagunevad haavad lõikehaavadeks, rebimishaavadeks, marrastusteks, kriimustusteks. Seejuures võivad haavad olla sügavad või pindmised, avatud või suletud.

Ravi sõltub haava liigist, tekkepõhjusest ja kahjustuse sügavusest, samuti sellest, kas kahjustus haarab ka nahaaluseid kudesid. Pindmiste olmehaavade ravi seisneb reeglina haava puhastamises ja sulgemises.

Haavadelt mustuse eemaldamiseks võib kasutada puhast kraanivett ja seejärel töödelda haava antiseptikumiga. Hästi toimivad puhastavad ja niisutavad haavaspreid ning geelid.

Ainult puhas haav paraneb

Olmetraumade, nagu marrastuste, kriimustuste, lõikehaavade, rebimishaavade ja hammustuste esmaabi algab alati haava hoolikast puhastamisest.

 • Haava põhjalik loputamine peatab veritsuse ning uhub haavast välja mustuse ja põletikku tekitavad mikroobid.
 • Haava puhastamiseks suuremast mustusest sobib leige ja voolav kraanivesi.
 • Matkale või reisile, kus kraanivett pole käepärast, tuleks apteegist kaasa osta spetsiaalne haavaloputuslahus.

Kroonilised haavandid

Krooniliste haavandite puhul kestab nahakahjustuse ravi kauem kui 4−6 nädalat.

Suure tõenäosusega takistab haavandi paranemist ja põhjustab tüsistusi mõni põhihaigus, mille diagnoosib arst. Sellisel haaval on kalduvus taastekkeks, kuna haava servade lähenemine võtab aega, epiteelkoed on kahjustunud, põletik on soodustanud haava mitteparanemist ning haavapõhi on kaetud erinevate mikroobidega.

Arst teeb raviplaani koos patsiendiga olemasolevast terviseinfost, haavandi vaatlusest ja uuringutulemustest lähtudes. Raviks määratakse sobiv antiseptikum, puhastus- ja hooldusvahendid, plaastrid ja sidemed ning vajadusel kompressioonsukad lähtudes haava seisundist.

Haavaravi soovitused

Lõike- või rebimishaav

Lõikehaava puhul on nahaservad teineteisest eemaldunud, tavaliselt ei ole lõikehaav saastunud ega sisalda võõrkehi. Harilikult on selle tekitajaks terav ese, näiteks nuga või purunenud klaasitükk ning kogu nahk on alles.

Rebimishaav on rebitud või sakilise servaga haav. Enamasti on see tekitatud nüri esemega.

Esmaabi lõike- ja rebimishaavade korral

 • Verejooksu sulgemiseks piisab enamasti otsesest survest haavale ja ootamisest. Neutraalse seebi ja voolava kraanivee ning seejärel antiseptilise haavaspreiga puhastamine aitab vähendada bakterite poolt põhjustatud infektsiooni riski.
 • Puhastatud haav tuleb katta niisutava haavageeliga, ja asetada haavale steriilne imav haavaside.

Villid

Me kõik teame, kuidas mõnikord uute jalatsite kandmisel võivad tekkida villid. Villid ei pruugi põhjustada üksnes ärritust ja valu. Nende ravimata jätmisel võib kujuneda infektsioon ja omakorda põhjustada tõsisemaid tüsistusi.

 • Kõige parem villide ravi on nende ennetamine. Kui märkad, et kingakand käib üles-alla, aseta kannale kaitseks spetsiaalne side või plaaster, et polsterdada ja kaitsta kanda hõõrdumise eest.
 • Kui vill on juba tekkinud, puhasta seda piirkonda hoolikalt, et ära hoida põletiku teket. Puhastamiseks kasuta antiseptilist lahust. Seejärel aseta villile spetsiaalne pehme haavapadjaga plaaster.

Marrastus

Marrastused on levinud vigastused, mis tekivad harilikult kõvale pinnale kukkumisel, kuna hõõrdumine koorib naha pindmised kihid maha. Jalgratturid nimetavad kukkumisel saadud marrastusi sageli „asfaldilööbeks“. Jalgrattaõnnetused võivad põhjustada ka valulikke ja raskeid traumahaavu, enamik marrastusi on siiski pindmised kriimustused, mis ei ulatu pärisnahani (sügavamal paiknev nahakiht) ega põhjusta suurt verejooksu.

Ehkki marrastuse puhul on verejooks sageli väike või puudub, võib see siiski põhjustada suurt valu, kuna kahjustatud on suur hulk närvilõpmeid. Kuna marrastused infitseeruvad kergesti, tuleks esmalt kogu piirkond põhjalikult puhastada, et eemaldada mustus ja kahjustatud koed.

Marrastuste ravi seisneb haava puhastamises suuremast mustusest neutraalse seebi ja voolava kraaniveega ning seejärel antiseptilise haavaspreiga. Haava sidumiseks sobib hästi silikooniga kaetud imav side, mis kinnitub õrnalt haavale ega põhjusta sidemevahetusel valu. Sellist sidet saab haavale jätta kuni seitsmeks päevaks. Infektsiooni vältimiseks on oluline teada, kas oled teetanuse vastu vaktsineeritud. Kui Sa ei mäleta täpselt, millal Sind viimati teetanuse vastu vaktsineeriti või Su viimasest kaitsesüstist on möödas üle 10 aasta, pöördu arsti poole.

Põletus

Põletus on nahakahjustus, mille on põhjustanud kontakt intensiivse kuumuse, elektri või kemikaalidega. Põletuse raskus sõltub sellest, kui sügavalt on koed kahjustatud. Põletus võib olla pindmine epidermaalne (I aste), pindmine dermaalne (IIA aste) või sügav dermaalne (IIB ja III aste). Põletuse ravi sõltub selle raskusastmest.

 • I ja IIA astme termilisi põletusi võib ravida kodus.
 • Sügavamate põletuste korral (IIB ja III astme põletused, keemilised põletused, elektripõletused, peopesast suurema pinnaga põletused jne) tuleb pöörduda arsti poole.
 • Kui põletushaav on valutundetu, sügav ja mustjas, on tõenäoliselt tegu raske III-IV astme põletusega, mis vajab haiglaravi.
 • Kahtluse korral küsi alati nõu arstilt. Sügavate põletuste või keemiliste ja elektripõletuste puhul kutsu kiirabi!

I ja II astme põletuse esmaabi ja ravi

Alusta põletuspinna jahutamist jaheda (mitte külma) veega, jätkates seda 10−15 minuti jooksul, kuni valu on leevenenud. Kui käepärast on spetsiaalne põletusgeel, pole veega jahutada vaja. Sel juhul kata põletushaav kohe jahutava geeliga.

Põletushaava paranemine sõltub jahutamise kiirusest (esimesed sekundid ja minutid on määravad). Põletuskohale tekkinud villid tuleb avada. Pärast jahutamist kata põletushaav silikoonvõrguga või  silikooniga kaetud imava sidemega, et tagada loomulikku paranemist soodustav niiske keskkond.

Ära pane põletusele õlisid, salve, kreeme, aaloed, vaseliini, võid, hapukoort ega pantenooli.

Sõrmevigastus

Sõrmevigastusi tuleb ette sageli ja need ulatuvad väiksematest sisselõigetest ja kriimustustest kuni tõsiste luude, kõõluste ja sidemete vigastusteni. Kui raskeid sõrmevigastusi õigesti ei ravita, võib see põhjustada püsivat deformatsiooni ja vähendada sõrme liikuvust.

Tavalised sõrmevigastuste liigid on rebimishaavad (sh sellised, kus osa nahka on täiesti ära rebitud), sõrme äralõikamine, küünetraumad, luumurrud, sidemete, kõõluste ja närvide vigastused.

 • Peata sõrmevigastuse korral verejooks vähemalt mõned minutid kestva otsese püsiva survega vigastuskohale. Tõsta käsi südame piirkonnast kõrgemale, et aeglustada verejooksu.
 • Eemalda haavast mustus ja võõrkehad, välja arvatud võõrkehad, mis on sügaval või tugevasti kinni. Hoia kätt mõned minutid voolava kraanivee all, mustuse eemaldamiseks võib vajadusel seda puhta lapiga kergelt pühkida. Seejärel puhasta haav alati antiseptilise vahendiga.

Kui sõrm on nähtavalt deformeerunud, valus, paistes, katki, sügava sisselõikega, pöördu kiiresti arsti poole. Väiksemate pindmiste sõrmevigastuste korral (sisselõiked ja kriimustused) kata haav alati plaastri või sidemega, soovitatavalt spetsiaalse sõrmesidemega.

Kontakteeru meiega

Helista meile

aadress

Sütiste Tervisekeskus
J.Sütiste tee 17/1 (3.korrus)
13419 Tallinn

N

Tegevusload

Ambulatoorsed üldkirurgiateenused
tegevusloa nr. L04647
Õe vastuvõtuteenus
tegevusloa nr. L04651

Võta meiega ühendust

Meil on spetsiaalne keskkond Dermtest, kuhu saad enne kaugkonsultatsiooni või vastuvõtule tulemist laadida turvaliselt pildid oma haavast.

Hea klient!

Haavakliinik on taas AVATUD! Helista ja registreeri vastuvõtule 661 1211.
Jätkame ka kaugkonsultatsioone telefoni ja videokõne vahendusel. Meil on spetsiaalne keskkond, kuhu saad enne kaugkonsultatsiooni või vastuvõtule tulemist laadida turvaliselt ja mugavalt pildid oma haavast, et meie spetsialist saaks sellega tutvuda http://pilt.dermtest.ee